HLAVNÁ STRÁNKA / O nás
Stanovy
STANOVY Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) je v zmysle zákona č. 83/1990 Zb. o zdru-žovaní občanov v znení neskorších predpisov občianskym združením vyvíjajúcim činnosť a sídliacim na území Slovenskej republiky (SR); združuje priamych účastníkov boja za národné oslobodenie a proti fašizmu, za obranu demokracie a sociálnu spravodlivosť a ostatných občanov SR, ktorí súhlasia s jeho poslaním, cieľmi, programovým zameraním zväzu a Stanovami SZPB; sídlom SZPB je Bratislava, Štúrova 8, PSČ 815 72.
I.
POSLANIE A CIELE SZPB
1. V súlade s princípmi obsiahnutými vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a Ústave SR presadzovať demokratický a humánny odkaz slovenského národnoemancipačného hnutia začatého štúrovcami, proces ktorého, pokračujúci v rokoch druhej svetovej vojny bojom za národné oslobodenie a proti fašizmu vyvrcholil Slovenským národným povstaním (SNP). 2. Odsudzovať a odmietať všetky pokusy o znevažovanie miesta a významu SNP v slovenských dejinách, o popieranie existencie holokaustu a skresľovanie výsledkov druhej svetovej vojny, ako aj pokusy o rehabilitáciu ľudáckeho režimu na Slovensku a glorifikáciu jeho vedúcich predstaviteľov. 3. Trvalo venovať pozornosť pravdivému vysvetľovaniu histórie boja za národné oslobodenie, proti fašizmu a nacizmu v slovenskej občianskej spoločnosti. 4. Nadväzovať úzku súčinnosť s orgánmi štátnej správy a miestnej samosprávy na všetkých úrov-niach najmä pri organizovaní spomienkových osláv a pietnych aktov pri príležitosti významných historických výročí a pamätných dní SR, najmä výročia SNP, ukončenia druhej svetovej vojny a porážky fašizmu, oslobodenia územia Slovenska v jednotlivých regiónoch a Dňa obetí Dukly, ako aj seminárov a besied pre mladú generáciu a ich učiteľov. 5. Iniciovať v orgánoch štátnej správy a miestnej samosprávy stálu starostlivosť o ochranu a údržbu pamätníkov, pomníkov, pamätných tabúľ a vojnových hrobov padlých hrdinov protifašistického a národnooslobodzovacieho boja; nepripustiť rušenie a odstraňovanie búst a sôch popredných osobností tohto boja a jeho symbolov. 6. Udržiavať, nadväzovať a rozvíjať priateľské vzťahy s podobnými odbojovými organizáciami v zahraničí. 7. Verejne vystupovať proti extrémnym silám propagujúcim nacionalizmus, šovinizmus, rasizmus, antisemitizmus, neofašizmus, neonacizmus, neoľudáctvo a xenofóbiu. 8. Dbať o sociálne a zdravotné zabezpečenie členov SZPB, najmä priamych účastníkov národného boja za oslobodenie a proti fašizmu v druhej svetovej vojne, držiteľov Osvedčenia podľa zákona č. 255/1946 Zb., ale aj vdov a vdovcov po nich.
II.
ČLENSTVO V SZPB, PRÁVA A POVINNOSTI ČLENOV
1. Členmi SZPB môžu byť: a) občania SR – priami účastníci národného boja za oslobodenie, proti fašizmu a nacizmu vrátane protifašistickej rezistencie v rokoch 1936 – 1945, občania poškodení vládnucim režimom vojnovej SR z rokov 1939 – 1945 z politických, rasových a náboženských dôvodov a ich rodinní príslušníci; b) občania SR – ktorí dovŕšili 18 rokov veku a majú záujem zachovávať odkaz protifašistického odboja, osobitne odkaz SNP; c) cudzí štátni príslušníci – spĺňajúci podmienky uvedené pod písmenami a) a b); d) členstvo v SZPB je dobrovoľné; podmienkou jeho vzniku je podanie prihlášky za člena, vzni-ká dňom jej schválenia výborom základnej organizácie (ZO) alebo klubu zväzu; dokladom o členstve je členská legitimácia, ktorú prijatému členovi po zaplatení členského príspevku odovzdá funkcionár výboru ZO (klubu, skupiny) SZPB na výborovej alebo členskej schôdzi.
2. Členovia SZPB majú právo: a) voliť a byť volení do všetkých funkcií v SZPB (s výnimkou funkcií uvedených v týchto stanovách), zúčastňovať sa na všetkých aktivitách a podujatiach zväzu, podávať návrhy, pripomienky a námety k činnosti orgánov a organizácií SZPB; b) v prípade potreby žiadať príslušný orgán SZPB o pomoc pri uplatňovaní svojich oprávnených požiadaviek; c) byť pozvaní na všetky rokovania orgánov a organizácií zväzu týkajúcich sa ich osoby; d) združovať sa a pracovať vo zväzových orgánoch, v základných organizáciách (kluboch, skupinách) podľa svojich osobných záujmov.
3. Členovia SZPB majú povinnosti: a) byť členom jednej ZO (klubu, skupiny) SZPB; b) dodržiavať jednotlivé ustanovenia Stanov SZPB a plniť úlohy vyplývajúce z uznesení vole-ných orgánov a zjazdu SZPB; c) platiť včas a v stanovenej výške členské príspevky, zúčastňovať sa na organizovaných akciách a aktivitách zväzu, predovšetkým však na rokovaniach členských schôdzí ZO (klubu, skupiny) SZPB; d) propagovať SZPB a jeho činnosť, získavať do jeho radov nových členov, najmä medzi mladou a strednou generáciou; e) pri zmene miesta trvalého bydliska je člen povinný oznámiť to výboru ZO (klubu, vedúcemu skupiny), z ktorej odchádza a do ktorej sa chce prehlásiť; nevylučuje sa možnosť zostať naďalej členom pôvodnej ZO (klubu, skupiny) SZPB.
4. Prerušenie členstva v SZPB: a) člen SZPB môže požiadať o prerušenie členstva len zo závažných dôvodov a vtedy, ak to vyžaduje zákon; o prerušenie i obnovenie členstva požiada člen písomne; ZO (klub) SZPB má právo rozhodnúť o prerušení členstva v prípade, ak je člen trestne stíhaný za úmyselný trestný čin; členskú legitimáciu počas prerušenia člen odovzdá výboru ZO (klubu) SZPB, ktorej je členom; b) ak člen ZO (klubu, skupiny), ktorý prerušil alebo mu bolo prerušené členstvo, naďalej koná vedome v rozpore so Stanovami SZPB, môže mu ZO (klub, skupina) odmietnuť obnovenie členstva.
5. Členstvo v SZPB zaniká: a) úmrtím jeho člena, prípadne vyhlásením ho ex offo za mŕtveho; b) písomným oznámením (bez udania dôvodu) člena SZPB výboru svojej ZO (klubu), že vystupuje zo zväzu; c) neplatením členských príspevkov viac ako dva roky; d) zrušením alebo pozastavením členstva pre závažné konanie nezlučiteľné s členstvom vo zväze na základe rozhodnutia výboru ZO (klubu) SZPB; rozhodnutie o zrušení alebo pozastavení členstva sa členovi oznamuje písomne s poučením o možnosti odvolania sa proti tomu; člen má právo odvolať sa k vyššiemu orgánu SZPB do 30 dní od prijatia písomného oznámenia o zrušení alebo pozastavení členstva; členstvo sa mu pozastavuje až do vyriešenia prípadu, kvôli ktorému mu bolo pozastavené.
6. Zaslúžilú, dlhoročnú a obetavú prácu člena vo zväze na návrh predsedníctva oblastného vý-boru (P OblV) SZPB, prípadne rady historickej odbojovej skupiny (R HOSk) môže Pred-sedníctvo Ústrednej rady (P ÚR) SZPB oceniť: a) udelením titulu „čestný predseda“ a „zaslúžilý funkcionár“; b) udelením vyznamenania v zmysle Smernice SZPB o udeľovaní vyznamenaní.
7. Na priamych účastníkov národného boja za oslobodenie a proti fašizmu, držiteľov Osved-čenia podľa zákona č. 255/1946 Zb. na návrh oblastného výboru (OblV) alebo P OblV SZPB, prípadne R HOSk môže P ÚR SZPB predložiť podnet: a) prezidentovi SR: – na vymenovanie do prvej generálskej hodnosti alebo na povýšenie do generálskej hodnosti; b) vláde SR: – na predloženie návrhu na zapožičanie štátneho vyznamenania; c) ministrovi obrany SR: – na vymenovanie do prvej práporčíckej a dôstojníckej hodnosti alebo na povýšenie do pod-dôstojníckej, práporčíckej a dôstojníckej hodnosti.
III.
ORGANIZAČNÁ ŠTRUKTÚRA SZPB
1. Organizačnú štruktúru SZPB tvoria: a) základné organizácie (kluby, skupiny) SZPB; b) oblastné organizácie SZPB.
2. Základné organizácie (kluby, skupiny) SZPB: a) v ZO alebo klube SZPB sa združujú členovia z jednej alebo viacerých obcí, v mestách môže byť i viacero základných organizácií (klubov) zväzu; b) tam, kde pre malý počet členov (minimálne päť členov) nemožno zabezpečiť riadnu činnosť ZO alebo klubu SZPB, vytvára sa skupina na čele s vedúcim skupiny, ktorú riadi najbližšia ZO alebo OblV SZPB; c) základné organizácie (kluby, skupiny) zväzu zriaďuje, zlučuje a ruší OblV, rozhoduje o tom vždy až po prerokovaní s ich výbormi (vedúcimi) a na ich členských schôdzach; základné organizácie (kluby) SZPB s celoštátnou pôsobnosťou zriaďuje a ruší ÚR SZPB; základné organizácie (kluby, skupiny) SZPB nemajú právnu subjektivitu.
3. Činnosť základných organizácií (klubov, skupín) SZPB: a) najvyšším orgánom ZO (klubu, skupiny) SZPB je členská schôdza, ktorá sa koná podľa potreby minimálne dvakrát do roka; b) výročná členská schôdza ZO (klubu), ktorá sa koná spravidla každé tri roky pred konaním oblastnej konferencie prerokúva a schvaľuje: – správu o činnosti, hospodárení a ďalších úlohách ZO (klubu); – správu revízora účtov ZO (klubu); c) výročná členská schôdza ZO (klubu) volí spomedzi svojich členov výbor ZO (klubu), revízora účtov a podľa kľúča stanoveného OblV delegátov na oblastnú konferenciu s hlasom rozhodujúcim; d) výbor ZO (klubu) si volí predsedu, podpredsedu, tajomníka, pokladníka, prípadne ďalších funkcionárov ZO (klubu) SZPB; e) skupina SZPB si volí vedúceho, prípadne jeho zástupcu; f) výbor ZO (klubu) sa schádza minimálne štyrikrát do roka, zabezpečuje a kontroluje plnenie úloh vyplývajúcich z uznesení výročnej členskej schôdze, oblastnej konferencie a zjazdu SZPB v jej (jeho) činnosti; vedúci skupiny to vykonáva na jej schôdzach. 4. Oblastné organizácie SZPB: a) sú vyšším stupňom organizačnej štruktúry SZPB; b) majú odvodenú právnu subjektivitu; c) oblastné organizácie SZPB zriaďuje, zlučuje a ruší ÚR SZPB po predchádzajúcom prero-kovaní s príslušným OblV; d) orgánmi oblastných organizácií SZPB sú: – oblastná konferencia; – oblastný výbor; – predsedníctvo oblastného výboru; – oblastná revízna komisia (OblRK); e) oblastná konferencia je najvyšším orgánom oblastnej organizácie SZPB, koná sa spravidla raz za tri roky pred zjazdom SZPB; f) oblastná konferencia prerokúva a schvaľuje: – správu o činnosti a ďalších úlohách oblastnej organizácie SZPB; – správu o hospodárení s materiálnymi a finančnými prostriedkami OblV; – správu o činnosti OblRK; g) oblastná konferencia volí spomedzi svojich delegátov predsedu OblV, členov OblV, členov OblRK a podľa kľúča stanoveného ÚR SZPB členov ÚR a delegátov zjazdu SZPB s hlasom rozhodujúcim; h) mimoriadna oblastná konferencia musí byť zvolaná, ak o to požiada najmenej jedna tretina základných organizácií oblastnej organizácie SZPB, alebo ak o to požiada dvojtretinová väčšina členov OblV; ch) štatutárom oblastnej organizácie zväzu je predseda OblV SZPB, v jeho neprítomnosti tajom-ník OblV. i) tajomník OblV je zamestnancom SZPB, po jeho zvolení do funkcie štatutár SZPB s ním uzavrie pracovnú zmluvu, ukončenie pracovnoprávneho vzťahu je podmienené uznesením príslušného OblV.
5. Činnosť oblastného výboru (OblV) SZPB: a) zvoláva oblastnú konferenciu; b) plní a kontroluje úlohy vyplývajúce z uznesenia oblastnej konferencie, z uznesení ústredných orgánov a zjazdu SZPB; c) nadväzuje vzťahy a spolupracuje s orgánmi štátnej správy a miestnej samosprávy na teritóriu oblastnej organizácie SZPB; d) schvaľuje výsledky hospodárenia s materiálnymi a finančnými prostriedkami OblV a jeho rozpočet na budúci rok; e) na plnenie úloh vytvára stále a dočasné komisie; f) na rokovanie sa schádza minimálne dvakrát do roka, prípadne podľa potreby; g) spomedzi svojich členov volí predsedníctvo, podpredsedu (–ov), tajomníka a ďalších funkcionárov OblV; vo výnimočných prípadoch volí predsedu OblV, členov OblRK, prípadne nahrádzajúceho člena ÚR SZPB.
6. Predsedníctvo oblastného výboru (P OblV) SZPB: a) je výkonným orgánom OblV, koordinuje a zabezpečuje plnenie úloh vyplývajúcich z uznesenia oblastnej konferencie a zjazdu SZPB; za svoju činnosť zodpovedá OblV a oblastnej konferencii; b) riadi činnosť oblastnej organizácie SZPB medzi rokovaniami OblV; rokuje podľa schvále-ného plánu činnosti, minimálne raz za tri mesiace; c) medzi rokovaniami P OblV vykonávajú neodkladné opatrenia predseda OblV a tajomník OblV, v ich neprítomnosti podpredseda OblV alebo iný poverený člen predsedníctva; svoje rozhodnutia predkladajú najbližšiemu rokovaniu P OblV na dodatočné posúdenie a schválenie;
d) zodpovedá za rovnomerné čerpanie rozpočtu OblV; e) má právo udeľovať finančné odmeny funkcionárom OblV, ak sú kryté v jeho rozpočte; f) o svojej činnosti podáva správu OblV na jeho rokovaniach.
IV.
ÚSTREDNÉ ORGÁNY SZPB
1. Ústrednými orgánmi SZPB sú: a) zjazd SZPB; b) Ústredná rada SZPB; c) Predsedníctvo Ústrednej rady SZPB; d) Ústredná revízna komisia (ÚRK); e) Rozhodcovská komisia (RoK).
2. Najvyšším orgánom zväzu je zjazd SZPB: a) zjazd SZPB sa koná spravidla raz za tri roky; jeho zvolanie vyhlasuje ÚR minimálne tri mesiace pred konaním zjazdu; b) mimoriadny zjazd SZPB musí byť zvolaný, ak o to požiada nadpolovičná väčšina oblastných organizácií zväzu alebo na základe uznesenia ÚR SZPB.
3. Zjazd SZPB prerokúva a schvaľuje: a) správu o činnosti, hospodárení s materiálnymi a finančnými prostriedkami zväzu a ďalších úlohách SZPB; b) správu o činnosti ÚRK; c) správu o činnosti RoK; d) programové zameranie SZPB na obdobie medzi zjazdmi; e) Stanovy SZPB; f) uznesenie zo zjazdového rokovania.
4. Zjazd SZPB volí: a) predsedu SZPB; b) členov ÚRK; c) členov RoK.
5. Zjazd SZPB potvrdzuje: členov ÚR zvolených oblastnými konferenciami zväzu a zhromaždeniami jednotlivých historic-kých odbojových skupín pri ÚR SZPB.
6. Ústredná rada (ÚR) SZPB: a) je najvyšším orgánom SZPB medzi zjazdmi; riadi jeho činnosť, rozpracúva hlavné úlohy, prerokúva, riadi a kontroluje činnosť P ÚR a plnenie uznesení ÚR a P ÚR; zvoláva zjazd SZPB; b) spomedzi svojich členov volí P ÚR SZPB, podpredsedu (–ov) SZPB a tajomníka ÚR SZPB a podľa potreby ďalších funkcionárov ÚR; c) prerokúva a schvaľuje správu o činnosti P ÚR SZPB, výsledky hospodárenia s materiálnymi a finančnými prostriedkami zväzu, rozpočet na budúci rok a správy o činnosti ÚRK a RoK; d) vytvára stále a dočasné komisie ÚR SZPB, ktoré si spomedzi svojich členov volia predsedu a tajomníka; e) na svoje rokovanie sa schádza minimálne dvakrát do roka, prípadne podľa potreby alebo ak o to požiadajú dve tretiny jej členov; f) zodpovedá za vydávanie dvojtýždenníka Bojovník a ostatných zväzových periodík;
g) schvaľuje výšku členských príspevkov a výšku dotácie na jedného člena pre oblastné organizácie SZPB; h) na návrh P ÚR SZPB odvoláva z funkcie ňou volených funkcionárov (členov P ÚR SZPB) a v odôvodnenom prípade aj predsedu SZPB, členov ÚRK a členov RoK; ch) vo výnimočných prípadoch volí do najbližšieho zjazdu SZPB spomedzi členov ÚR SZPB predsedu SZPB so všetkými právomocami a povinnosťami; táto zásada platí aj pre členov ÚRK a členov RoK; i) dáva záväzný výklad jednotlivých ustanovení Stanov SZPB, dôležitých smerníc, uznesení a pokynov; j) schvaľuje Organizačný poriadok SZPB, Rokovací poriadok ÚR SZPB, Smernice hospodárenia orgánov a organizácií SZPB, Registratúrny poriadok na správu registratúry ÚR SZPB, Pracovný poriadok zamestnancov SZPB, Smernicu SZPB o udeľovaní vyznamenaní, Smernicu na vymenúvanie a povyšovanie účastníkov národného boja za oslobodenie – členov SZPB do vojenských hodností, štatúty historických odbojových skupín, prípadne ďalšie dokumenty; k) schvaľuje rozhodnutia RoK.
7. Predsedníctvo Ústrednej rady (P ÚR) SZPB: a) je výkonným orgánom ÚR SZPB, riadi činnosť zväzu medzi jej rokovaniami; b) reaguje na dôležité zahraničnopolitické a vnútropolitické udalosti a zaujíma k nim stanoviská; c) prerokúva stav a výsledky hospodárenia s materiálnymi a finančnými prostriedkami zväzu a rovnomerného čerpania rozpočtu; d) schvaľuje návrhy na udelenie zväzových ocenení a vyznamenaní; e) schvaľuje Rokovací poriadok P ÚR SZPB; f) zriaďuje odborné a poradné komisie zväzu, ktoré si spomedzi svojich členov volia predsedu; g) na svoje rokovania sa schádza minimálne štyrikrát do roka, prípadne podľa potreby; mimoriadne rokovanie P ÚR SZPB musí byť zvolané, ak o to požiada nadpolovičná väčšina jeho členov; h) schvaľuje prijatie a odvolanie zamestnancov Kancelárie ÚR (K ÚR) SZPB; schvaľuje mzdové podmienky predsedovi SZPB, tajomníkovi ÚR SZPB, zamestnancom K ÚR SZPB a tajomníkom oblastných výborov SZPB; ch) dáva súhlas s členstvom cudzích štátnych príslušníkov v SZPB.
8. Predseda SZPB: a) je najvyšším reprezentantom a štatutárom SZPB s právom konať v mene zväzu; v súlade so Stanovami SZPB udržiava vzťahy s najvyššími predstaviteľmi štátu, predstaviteľmi jednotlivých ministerstiev, štátnej správy a miestnej samosprávy, ozbrojených síl a ozbrojených zborov, vedeckých a kultúrnych inštitúcií, politických strán a politických hnutí, občianskych združení, kultúrnych a spoločenských organizácií; b) riadi rokovania ÚR a P ÚR SZPB, zodpovedá za strategické smerovanie zväzu a výsledky jeho činnosti; c) rieši dôležité a neodkladné záležitosti zväzu a svoje rozhodnutia predkladá najbližšiemu rokovaniu P ÚR SZPB na dodatočné posúdenie a schválenie; d) ďalšie úlohy predsedu SZPB sú uvedené v Organizačnom poriadku SZPB.
V.
REVÍZNE ORGÁNY
1. Revízne orgány SZPB predstavujú: a) Ústredná revízna komisia (ÚRK); b) oblastné revízne komisie; c) revízori účtov základných organizácií (klubov). 2. Revízne orgány vykonávajú revíziu hospodárenia s finančnými a materiálnymi prostriedkami zväzu na všetkých stupňoch jeho organizačnej štruktúry. 3. Na základe Smerníc hospodárenia oblastných výborov a základných organizácií SZPB revízne orgány overujú, ako sa v praxi dodržiavajú ich ustanovenia; o zistenom stave hospodárenia pred-kladajú písomnú správu orgánu, pri ktorom boli zvolené. 4. Za svoju činnosť zodpovedajú orgánu, ktorý ich zvolil a podávajú mu súhrnnú správu o svojej činnosti; vo svojej práci sa riadia Stanovami SZPB, štatútmi a plánmi činnosti. 5. Revízne komisie si spomedzi svojich členov volia predsedu a tajomníka; predseda ÚRK nemôže byť zamestnancom SZPB. 6. Členovia revíznych komisií a revízori účtov základných organizácií nemôžu byť súčasne členmi orgánov, pri ktorých boli zvolení, ale môžu byť prizvaní na rokovanie, keď sa prerokúva ich správa, pričom majú hlas poradný. 7. Predsedovia revíznych komisií sa zúčastňujú na rokovaniach predsedníctva orgánu, pri ktorom boli tieto komisie zvolené, a to s hlasom poradným. 8. Predseda ÚRK po vykonanej revízii predkladá ÚR a P ÚR SZPB, predsedovia oblastných revíznych komisií predkladajú oblastným výborom a predsedníctvam oblastných výborov SZPB súhrnnú správu o stave, ktorý pri revízii zistili, spolu s návrhom na opatrenie; revízori účtov základných organizácií (klubov) predkladajú správu o revízii spolu s návrhom na opatrenie na členskej schôdzi ZO (klubu) SZPB. 9. Revízne komisie majú právo vykonávať revíziu na nižších stupňoch organizačnej štruktúry SZPB.
VI.
ROZHODCOVSKÁ KOMISIA
1. Na posudzovanie sporných otázok zväzu volí zjazd SZPB Rozhodcovskú komisiu (RoK); RoK si spomedzi svojich členov volí predsedu; člen RoK nemôže byť členom výkonných orgánov zväzu a zamestnancom SZPB. 2. RoK je nezávislým orgánom SZPB, ktorý prerokúva spory medzi orgánmi a organizáciami zväzu, medzi jeho orgánmi a členmi, závažné morálne poklesky a sťažnosti jeho členov postúpené ÚR alebo P ÚR SZPB; v súlade so Stanovami SZPB rozhodne RoK o spornej otázke i v prípade odvolania sa člena SZPB do 30 dní; pôsobnosť RoK určujú Stanovy SZPB, Organizačný poriadok SZPB, štatút a plán jej činnosti. 3. Predseda RoK sa zúčastňuje na rokovaniach ÚR a P ÚR SZPB s hlasom poradným. 4. Rozhodnutia RoK podliehajú schváleniu ÚR SZPB.
VII.
HISTORICKÉ ODBOJOVÉ SKUPINY
1. Historické odbojové skupiny združujú členov SZPB rovnakého alebo podobného druhu odboja; zriaďujú sa pri ÚR SZPB a na svojich zhromaždeniach volia predsedu, tajomníka, radu HOSk, člena ÚR a delegátov na zjazd SZPB s hlasom rozhodujúcim podľa kľúča stanoveného ÚR. 2. Činnosť historických odbojových skupín sa riadi štatútmi, obsah ktorých musí byť v súlade so Stanovami SZPB. 3. Vo svojej činnosti sa historické odbojové skupiny riadia plánmi spracúvanými na jednoročné obdobie.
VIII.
HLASOVANIE A VOĽBY
1. Hlasovacie právo v SZPB sa vykonáva verejným alebo tajným hlasovaním; o spôsobe hlasovania rozhodujú členovia zúčastnení na členských (výročných) schôdzach základných organizácií (klubov, skupín), zhromaždenia historických odbojových skupín, delegáti oblastných konferencií a zjazdu SZPB s hlasom rozhodujúcim. 2. Voľby v SZPB sa vykonávajú podľa schváleného volebného poriadku. 3. Právo voliť členov a funkcionárov oblastných výborov, členov ÚR a delegátov zjazdu SZPB s hlasom rozhodujúcim majú delegáti oblastných konferencií s hlasom rozhodujúcim; členov ÚR a delegátov zjazdu volia aj zhromaždenia historických odbojových skupín. 4. Členovia ÚR SZPB, ÚRK a RoK, ktorí neboli zvolení za delegátov zjazdu SZPB s hlasom rozhodujúcim sa na ňom zúčastňujú ako delegáti s hlasom poradným; táto zásada platí obdobne aj pre funkcionárov základných organizácií (klubov) zväzu, členov a funkcionárov orgánov oblast-ných organizácií SZPB na oblastných konferenciách, ich počty stanovuje OblV.
IX.
PRÁVNE POSTAVENIE SZPB, JEHO MAJETOK A HOSPODÁRENIE
1. SZPB je historickým a právnym nástupcom po bývalom Československom zväze protifašis-tických bojovníkov v SR. 2. SZPB je právnickou osobou so samostatnou právnou a ekonomickou subjektivitou. 3. SZPB sa v zmysle zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov pokladá za občianske združenie a jeho práva a povinnosti upravujú Stanovy SZPB; v súlade s cito-vaným zákonom je SZPB registrovaný na Ministerstve vnútra SR. 4. Majetok zväzu tvorí všetok hmotný a nehmotný majetok orgánov a organizácií SZPB vedený v evidencii K ÚR SZPB; možno s ním nakladať len podľa všeobecne platných predpisov a Smer-níc hospodárenia oblastných výborov a základných organizácií SZPB; oblastné výbory a základné organizácie (kluby, skupiny) môžu mať majetok vo svojom výlučnom vlastníctve a samostatne s ním hospodáriť podľa všeobecne záväzných platných predpisov; majetok SZPB spravuje K ÚR SZPB a volené orgány nižších stupňov organizačnej štruktúry zväzu v súlade s platnými predpismi pri dodržiavaní zásady účelnej hospodárnosti; za SZPB je oprávnený rokovať a prijímať záväzky predseda SZPB, v jeho neprítomnosti tajomník ÚR SZPB v rozsahu týchto stanov, zákonných ustanovení a smerníc pre hospodárenie orgánov a organizácií SZPB; o rokovaniach a záväzkoch predkladajú správy P ÚR SZPB. 5. Likvidácia majetku SZPB sa vykonáva podľa všeobecne platných právnych predpisov. 6. Finančné zdroje SZPB predstavujú: a) členské príspevky; b) mimoriadne členské príspevky; c) dotácie, subvencie a dary; d) príjmy z prenájmu, prípadne predaja hnuteľného a nehnuteľného majetku; e) úroky z vkladov, pôžičky, úvery a pod; f) suma do výšky 2% zaplatenej dane z príjmov.
X.
SPOLOČNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
1. Stanovy SZPB dopĺňa, mení a schvaľuje zjazd SZPB; zjazd splnomocňuje ÚR dočasne pozmeniť alebo upraviť znenie niektorých ustanovení stanov, ktoré môžu byť dotknuté novými (novovydanými) zákonnými normami tak, aby boli s nimi v súlade, prípadne ak to vyžaduje osobitne dôležitý záujem v prospech celého zväzu; právo záväzného výkladu jednotlivých ustanovení stanov patrí ÚR SZPB. 2. Štatutárom SZPB je predseda SZPB, v jeho neprítomnosti tajomník ÚR SZPB. 3. Pracovnú náplň a hlavné úlohy vedúcich funkcionárov SZPB (ÚR SZPB) a oblastných výborov SZPB vymedzuje Organizačný poriadok SZPB. 4. SZPB môže uzatvárať dohody o vzájomnej spolupráci so štátnymi orgánmi a inštitúciami, politickými stranami a politickými hnutiami, občianskymi združeniami, kultúrnymi a spoločens-kými organizáciami, ktoré podporujú jeho pôsobenie, poslanie a ciele, majú blízky vzťah k prog-ramovému zameraniu zväzu a súhlasia s jeho stanovami. 5. O zániku zväzu musí rozhodnúť zjazd SZPB nadpolovičnou väčšinou delegátov s hlasom rozhodujúcim. 6. Ak by došlo k dobrovoľnému rozpusteniu SZPB, zjazd, ktorý o tom rozhodne určí likvidačnú komisiu na vykonanie majetkového vyrovnania celého zväzu; komisia do stanoveného termínu vyrovná všetky materiálne a finančné záväzky SZPB a majetkový (finančný) zostatok prevedie na humanitné účely. 7. Stanovy SZPB nadobúdajú platnosť dňom ich schválenia zjazdom SZPB a účinnosť dňom ich registrácie Ministerstvom vnútra SR. 8. Stanovy SZPB schválené XIII. zjazdom SZPB č. VVS/1-909/90-112-9 zo dňa 24. 5. 2007 strácajú platnosť po schválení týchto stanov XIV. zjazdom SZPB. 9. Tieto Stanovy SZPB schválil XIV. zjazd SZPB a sú platné od 25. júla 2009.
|
||||||||||||